Zlín Z 526M OK-VRC

v.č. 0909, byl vyroben v roce 1966 jako Z-326. Zálet proběhl 6.6.66 Vlastimilem Bergem a vzápětí byl letoun prodán do Francie, kde létal do roku 1977 pod imatrikulační značkou F-BNMX.

Poté byl uskladněn, až jej počátkem 90.tých let koupil a do republiky přivezl pan Milan Jančář z firmy Zlin-Avion, která na něm provedla generální opravu, při které byl přestavěn na Z-526M (byl instalován motor M-137A a stavitelná vrtule V-503A). Poté byl prodán na Slovensko do Aeroklubu Holíč, kde létal do roku 2006 jako OM-VOR.

Poté chvíli létal v Polsku jako SP-KSM, kde vša k došlo vlivem vysazení motoru po vzletu k havárii, při které byl letoun poškozen. Při té příležitosti byl zpětně odkoupen firmou Zlin-Avion, byla provedena oprava včetně GO, letoun dostal zbarvení motivované původním schématem použitém na Z-526 OK-VRB a VRF v šedesátých letech, byla mu přidělena registrační značka OK-VRC (v souladu s původním systémem přidělování značek) a následně skončil, po 44 letech v zahraničí, ve své domovině, kde je provozován na letišti Slaný spolu s OK-OTD.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>